Hoppa till sidans innehåll

Landslags-poolen 2014.

14 DEC 2013 10:57
.
  • Uppdaterad: 26 JUN 2015 11:46

Stort grattis till följande utövare, ni har genom era prestationer under 2013 lyckats kvala till landslags-poolen 2014.

 

Uttagnings kriterier för att bli uttagen var

 

1)     Internationella medaljer på internationell nivå på A/G-klass tävling 2013.

2)     SM Guld 2013.

3)     Rankad nr1 efter de 3 Svenska Cuperna 2013.

 

Man kan fortfarande kvala till landslagspoolen om man under 2014 tar medalj på A/G-klass tävling under 2014.

 

Läs igenom guidlines för landslags poolen: https://iof3.idrottonline.se/SvenskaTaekwondoforbundet/Kyorugi/LandslagKyorugi/Landslags-poolen/

 

OBS, för att representera Svenska landslaget krävs Svenskt medborgarskap och Svenskt pass.

 

Vänligen kontakta Sports koordinator Johan Berg vid frågor eller om något i listan som behövs korrigeras.

 

 Härmed är följande utövare inbjudna till 2014 års första landslagsläger 31/1-2/2 - Inbjudan kommer inom kort

(OBS Obligatoriskt lägert för samtliga seniorer samt de juniorer som siktar på en plats i mästerskapslaget till junior VM)

 

 

SENIOR HERR

 

-54kg herr, Anwer Sharab - Kumgang Tkd – SM Guld

-54kg herr, Dennis Dahllund - Kem-Joh TKd – 1 Sv Cup

 

-58kg herr, Raul Fuentes - Baekdusan Tkd – Int.res.

-58kg herr, Uno Sanli – FTK – Int.res
-58kg herr, Roberto Feldt - Po-Eun Tkd – SM Guld
-58kg herr, Raul Fuentes - Baekdusan Tkd – 1 Sv Cup

 

-63kg herr, Perasin Chomboon - Östermalm Tkd – SM Guld
-63kg herr, Aton Samawi - Baekdusan Tkd – 1 Sv Cup

 

-68kg herr, Rishad Ahmad – FTK – SM Guld
-68kg herr, Jafar Soltani - Växjö Tkd – 1 Sv Cup

 

-74kg herr, David Dragisic - Po-Eun – SM Guld

-74kg herr, Alexander Jovanovic - Po-Eun – 1 Sv Cup

 

-80kg herr, Shabulat Miserbiev - Team East Tkd – Int.res.
-80kg herr, Shabulat Miserbiev - Team East Tkd – SM Guld
-80kg herr, Ossian Markgren – Sooshim Tkd – 1 SV Cup
-80kg herr, Jonathan Carlander – Hwang Je Tkd – 1 Sv Cup

 

-87kg herr, Samuell Westmark - Sooshim Tkd – Int.res.
-87kg herr, Samir Aknuche - Toigye Tkd – SM Guld

-87kg herr, Johannes Gabrielsson - Spirit KFS Tkd – 1 Sv Cup

 

+87kg herr, Daniel Jantin - Västerås Hkd&Tkd – SM Guld

+87kg herr, Omar Chehade - Chae Tkd – 1 Sv Cup

 

 

SENIOR DAM

 

-46kg dam, Angela Berndtson - JSK Tkd – SM Guld

 

-49kg dam, Patricia Striner - Toigye Tkd – SM Guld
-49kg dam, Amnah Chehade - Olympia Tkd – 1 Sv Cup

 

-53kg dam, Pauline Lövgren - Sooshim Tkd – Int.res.
-53kg dam, Pauline Lövgren - Sooshim Tkd – SM Guld

-53kg dam, Magdalena Fernlund - Sooshim Tkd – 1 Sv Cup

 

-57kg dam, Nikita Glasnovic - Toigye Tkd – Int.res.

-57kg dam, Jennifer Ågren - Po-Eun Tkd – Int.res.
-57kg dam, Jennifer Ågren - Po-Eun Tkd – SM Guld
-57kg dam, Tina Zorko - Kumgang Tkd – 1 Sv Cup
-57kg dam, Pauline Lövgren – Sooshim Tkd – 1 Sv Cup

 

-62kg dam, Jennifer Ågren – Po-Eun Tkd – Int.res.

-62kg dam, Elin Johansson – Sooshom Tkd – Int.res.

-62kg dam, Caroline Persson - Sooshim Tkd – Int.res.
-62kg dam, Tina Zorko - Kumgang Tkd – SM Guld
-62kg dam, Caroline Persson - Sooshim Tkd – 1 Sv Cup
-62kg dam, Tina Zorko - Kumgang Tkd – 1 Sv Cup

-62kg dam, Pejam Mezori – WTF Lejon – 1 Sv Cup

 

 

-67kg dam, Elin Johansson - Sooshim Tkd – Int.res.
-67kg dam, Elin Johansson - Sooshim Tkd – SM Guld

-67kg dam, Karolin Karlsson - Kwang Chang Tkd – 1 Sv Cup

 

-73kg dam, Casandra Ikonen - Po-Eun Tkd – Int.res.

-73kg dam, Maria Johansson - Enighet Tkd – Int.res.

 

+73kg dam, Zara Zederfeldt - Po-Eun Tkd – Int.res.

+73kg dam, Rachel Wilsson – JSK – SM Guld
+73kg dam, Casandra Ikonen – Po-Eun Tkd – 1 Sv Cup
+73kg dam, Emelie Sjölander Wiklund – Kem-Joh Tkd – 1 Sv Cup

 

 

 

 

JUNIOR HERR

 

-45kg herr, Yoseph Jibril - Baekdusan Tkd – SM Guld

 

-48kg herr, Mohamed Ali - Viking Tkd – SM Guld
-48kg herr, Mohamed Ali - Viking Tkd – 1 Sv Cup
-48kg herr, Kanokphon Wariwong – Po-Eun Tkd – 1 Sv Cup

 

-51kg herr, Kevin Livingstone- Växsjö Tkd – SM Guld
-51kg herr, Kevin Livingstone- Växsjö Tkd – 1 Sv Cup

 

-55kg herr, Noak Alami - FTK Tkd – SM Guld

 

-59kg herr, John Wallerman - Toigye Tkd – Int.res.
-59kg herr, John Wallerman - Toigye Tkd – SM Guld
-59kg herr, Feka Mergim – Chae Tkd – 1 Sv Cup
-59kg herr, Linus Linden – Toigye Tkd – 1 Sv Cup

 

-63kg herr, Faradin Habibi - JSK Tkd

 

-68k herr, Markus Lindström - Toigye Tkd – Int.res.

-68kg herr, Hashem Alikhan - WTF Lejon – SM guld

-68kg herr, Johannes Johansson – Östermalm – 1 Sv Cup

 

-73kg herr, Alex Bengtsson - Baekdusan Tkd – SM Guld

 

 

JUNIOR DAM

 

-44kg dam, Patricia Striner - Toigye Tkd – Int.res.
-44kg dam, Natthakan Svensson - Olympia Tkd - SM Guld 

 

-46kg dam, Patricia Striner - Toigye Tkd – Int.res.

 

-49kg dam, Thea Kling - Sooshim Tkd – Int.res.

-49kg dam, Paula Rouhi - REI Tkd – SM Guld

-49kg dam, Sofie Von Kauffmann - Östermalm Tkd – 1 Sv Cup

 

-52kg dam, Alva Lundqvist - Sooshim Tkd – Int.res.

-52kg dam, Thea Kling - Sooshim Tkd – SM Guld
-52kg dam, Lovisa Zederfeldt - Po-Eun Tkd –1 Sv Cup

 

-55kg dam, Emelie Seiden - Östermalm Tkd – Int.res.

-55kg dam, Sandra Hillergren - Sooshim Tkd – SM Guld

-55kg dam, Djanet Baraki - Ham Ke Kwan Tkd – 1 Sv Cup

 

-59kg dam, Jennifer Ågren Ylinenjarvi - Sooshim Tkd – Int.res.
-59kg dam, Maja Lindberg – Sooshim Tkd – Int.res.
-59kg dam, Jelisaveta Malysjeva - Östermalm Tkd – Int.res.

-59kg dam, Emelie Seiden - Östermalm Tkd – SM Guld
-59kg dam, Emelie Seiden - Östermalm Tkd – Sv Cup

 

 

-63kg dam, Jelisaveta Malysjeva - Östermalm Tkd – Int.res.

-63kg dam, Nathalie Fågelberg - Baekdusan Tkd – Int.res.

-63kg dam, Jennifer Ågren Ylinenjarvi - Sooshim Tkd – SM Guld
-63kg dam, Matilda Nyman - Baekdusan Tkd – 1 Sv Cup

 

 

-68kg dam, Nathalie Fågelberg - Baekdusan Tkd – Int.res.
-68kg dam, Jelisaveta Malysjeva - Östermalm Tkd – SM Guld

 

 

KADETT HERR

 

-37kg herr, Daniel Ali - Kista Tkd – SM Guld

-37kg herr, Linus Dahllund - Kem-Joh Tkd – 1 Sv.Cup

 

-41kg herr, Leon Glasnovic - Toigye Tkd - Int.res / SM Guld

-41kg herr, Milos Jovanovic - Po-Eun Tkd - 1 Sv.Cup

 

-45kg herr, Mohamed Chehade - Chae Tkd – SM Guld

 

-49kg herr, Eric Olofsson - Toigey Tkd - Int.res.

-49kg herr, Ivar Larsson - Sooshim Tkd – Int.res.

-49kg herr, Melker Karlsson - Sooshim Tkd – SM Guld

-49kg herr, Hani Ali - WTF Lejon – 1 Sv.Cup

 

-53kg herr, Kevin Livingstone - Växsjö Tkd - Int.res.
-53kg herr, Robin Malmgren - Östermalm Tkd – Int.res.
-53kg herr, Adam Forsmark - Sooshim Tkd – SM Guld

-53kg herr, Leutrim Doroci - WTF Lejon – 1 Sv.Cup

 

-57 herr Linus Linden – Toigye Tkd – Int.res.

-57kg herr, Mohamed Cherif - REI Tkd – SM Guld
-57kg herr, Tevin Redvall - Wettern Tkd – 1 Sv.Cup

 

-61kg herr, Linus Linden - Toigye Tkd – Int.res.
-61kg herr, Gabriel Berg - Po-Eun Tkd – Int.res.

-61kg herr, Christian Malki - Lindköping Tkd – SM Guld

 

-65kg herr, Gabriel Berg - Po-Eun Tkd - Int.res.

-65kg herr, Johannes Grönhed - Helsingborgs KCH – SM Guld

-65kg herr, Gabriel Berg - Po-Eun Tkd – 1 Sv.Cup

 

+65kg herr, William Wikström - Västerås HKD & TKD – SM Guld

 

 

KADETT DAM

 

-41kg dam, Rim Bayan - Helsingborgs KCH – SM Guld

-41kg dam, Della Hospes - Lomma Tkd – 1 Sv.Cup

 

-44kg dam, Della Hospes - Lomma Tkd – SM Guld

-44kg dam, Nora Hogfeldt - Kumgang Tkd – 1 Sv.Cup

 

-47kg dam, Thea Kling - Sooshim Tkd – Int.res.

-47kg dam, Naima Walter- Sooshim Tkd – Sm Guld

 

-51kg dam, Thea Kling - Sooshim Tkd – Int.res.

-51kg dam, Sofie von Kauffmann – Östermalm Tkd – Int.res.
-51kg dam, Alyssa Göransson - Sooshim Tkd – SM Guld

-51kg dam, Jara Jatta - Tian Dao Tkd – 1 Sv.Cup

 

-55kg dam, Sofia Djurdjanovic-Garcia - Toigye Tkd – SM Guld

 

-59kg dam, Gabriella Berglund - Tian Dao Tkd – SM Guld

-59kg dam, Chrissi Labrakis - Olympia Tkd – 1 Sv Cup

 

+59kg dam, Zsofia Zsabo - Linköping Tkd – SM Guld

Skribent: Johan Berg



Postadress:
Svenska Taekwondoförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996514
E-post: kansli@swetaekwondo....